Jakimi chorobami można zarazić się od dzieci w żłobku?Dzisiejszy system edukacji publicznej stanowi wyzwanie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Klasy są często duże, a uczniowie mogą być narażeni na kontakt z różnymi zarazkami. Niestety, może to również oznaczać, że dzieci są bardziej podatne na wysypki i infekcje w wyniku. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do przedszkola lub szkoły podstawowej, prawdopodobnie zgodzisz się, że utrzymanie go w zdrowiu jest najważniejsze. Wysypki nie tylko sprawiają, że dzieci czują się niepewnie, więc nie są swoimi zwykłymi radosnymi jaźniami, ale mogą również łatwo rozprzestrzeniać się wśród klasy - nie jest to scenariusz, którego chcesz, gdy nie ma wielu dorosłych, którzy utrzymują rzeczy w czystości. Istnieje wiele sposobów, w których można pomóc zapobiec wysypki w przedszkolu i utrzymać dziecko zdrowe przez cały rok. W tym artykule znajdziesz kilka świetnych rad, jak utrzymać czystość, a także jak sprawić, by Twoje dziecko było szczęśliwe i nie stresowało się swoim wyglądem!

Utrzymuj strefę zabawy w czystości

Pierwszym krokiem do zapobiegania wysypkom jest utrzymywanie rzeczy w jak największej czystości. Może to być szczególnie trudne w dużej klasie, gdzie wiele dzieci wchodzi w interakcje i roznosi zarazki, ale istnieją sposoby na utrzymanie czystości i uniknięcie przenoszenia infekcji.

 • Natychmiast wycieraj rozlane płyny - nie chcesz ryzykować zdrowia dziecka, wdeptując je w coś lepkiego!
 • Myj ręce przed jedzeniem - To pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i przenoszeniu zarazków z jednego dziecka na drugie.
 • Pamiętaj o alergiach pokarmowych - jedząc z dzieckiem, ważne jest, aby pamiętać o wszelkich alergiach, jakie może ono mieć. Na przykład, jeśli dziecko ma alergię na orzeszki ziemne, nie należy podawać mu PB&J.
 • Trzymaj ręce z dala od głowy - Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę na głowie, nie pozwól innym dzieciom jej dotykać. Jest to szczególnie ważne, jeśli dziecko ma wysypkę gdzieś bardziej wrażliwe, takie jak ich twarz.
 • Rozsądnie dobieraj przyjaciół dziecka - Jeśli dziecko, z którym regularnie się bawisz, ma wysypkę, dobrym pomysłem jest zrobienie przerwy w zabawie z nim, dopóki wysypka nie zniknie.
 • Nie dziel się przedmiotami - Dla bezpieczeństwa możesz rozważyć zakup własnego zapasu kredek i kolorowanek dla dziecka.

Jak dbać o włosy dziecka z wysypką na głowie

Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę na głowie, może Cię kusić, aby ogolić dotknięty nią obszar - nie rób tego! Golenie wysypki może powodować infekcje i podrażnienia, zwłaszcza jeśli używane są farby do włosów. Zamiast tego zastosuj się do poniższych wskazówek, aby utrzymać zdrowe włosy dziecka:

 • Myj ich włosy regularnie - Nie chcesz pozostawić wysypki na czubku głowy dziecka, obok jego twarzy, bez leczenia. Regularnie myj je szamponem przeciwłupieżowym.
 • Zastosuj maść łagodzącą - Podrażnienie może powodować swędzenie, które może prowadzić do dalszych infekcji, jeśli nie jest leczone. Zastosowanie maści pomoże utrzymać wysypkę pod kontrolą i powstrzyma dziecko przed jej drapaniem.
 • Daj znać dermatologowi - Jeśli wysypka nie poprawi się w ciągu kilku tygodni, możesz chcieć skontaktować się z dermatologiem. Będzie on w stanie postawić Twojemu dziecku właściwą diagnozę i zalecić plan leczenia.
 • Nie przeszkadzaj włosom - Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę na czubku głowy, możesz rozważyć spięcie włosów w kucyk lub warkocz. Może być łatwo dla innych dzieci, aby podrapać głowę i spowodować infekcje, jeśli ich włosy są luźne.

Naucz dziecko dobrych nawyków higienicznych

Choć możesz zrobić tylko tyle, by zapobiec chorobie dziecka, możesz pomóc mu zachować zdrowie, ucząc go dobrych nawyków higienicznych. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje dziecko ma wysypkę, ponieważ jest bardziej narażone na infekcje.

 • Regularnie myj ręce - Możesz rozważyć ustawienie timera na mycie rąk przez Twoje dziecko. Pomoże to upewnić się, że wszystkie zarazki zostały zmyte.
 • Sprzątaj zabawki - Jeśli dziecko bawi się wieloma zabawkami, warto rozważyć ich regularne czyszczenie lub w miarę możliwości włożenie do zmywarki.
 • Utrzymuj ich łóżko w czystości - Prześcieradła powinny być regularnie prane i należy uważać, aby nie pozwolić dziecku spać w ich pościeli.
 • Noś czyste, luźne ubrania - Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę gdzieś na ciele, powinieneś upewnić się, że nosi luźne ubrania. Ciasne ubrania mogą zatrzymywać pot i powodować swędzenie, co może prowadzić do infekcji.

Utrzymywanie dziecka w zdrowiu jest ważne, zwłaszcza jeśli uczęszcza ono do żłobka lub przedszkola. Możesz pomóc im zachować zdrowie utrzymując rzeczy w jak największej czystości, utrzymując ich ręce w czystości i zapewniając czystą zmianę odzieży, gdy jest to konieczne. Pamiętaj, aby nauczyć dziecko dobrych nawyków higienicznych, aby mogło pozostać zdrowe przez całe swoje dzieciństwo.